Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie?
Dzisiaj spisałam wszystko co potrzebne, by samodzielnie zorganizować wycieczkę do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji. Dużo wskazówek, zdjęć oraz moich opinii. Napisałam z czego warto skorzystać, co zobaczyć na miejscu, co załatwić wcześniej. Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie samodzielnie?
Dojazd
Park Narodowy Jezior Plitwickich był pierwszą atrakcją podczas mojej wycieczki do Chorwacji. Jest on położony wewnątrz kraju, blisko głównej trasy z Polski do Dalmacji. Zwiedziłam go więc w drodze do docelowego noclegu, by nie nadrabiać później kilometrów jadąc specjalnie na jednodniową wycieczkę. Ja rozwiązałam to tak, że pierwszy nocleg wzięłam zaraz za granicą Chorwacji z Węgrami, dzięki czemu nie musiałam jechać kilkanaście godzin jednego dnia. Jeśli chcecie przyjechać tutaj typowo na wycieczkę jednodniową w zależności od waszego noclegu dojazd zajmuje od 1 do nawet 4 godzin.
Parking
Wycieczkę można zacząć przy jednym z dwóch wejść. Ja zdecydowałam się na drugie, ponieważ jest mniej popularne. Zaznaczyłam parking poniżej na mapie. Parking jest płatny. Polecam wyjechać wcześnie rano, lub celować dopiero w godziny popołudniowe. Największy ruch w parku jest między 10 a 14 i ciężko wtedy o miejsce parkingowe. W zależności od miesiąca jeziora otwarte są w różnych godzinach. Według mnie, by nie zwiedzać ich w pośpiechu, potrzeba conajmniej 5 godzin na miejscu.
Co przygotować wcześniej?
- Wybrać trasę – tutaj znajdziecie ich listę z opisami i długościami. Ja wybrałam trasę H z wejścia 2.
- Zabrać aparat
- Kupić bilety do parku
Bilety
Bilety warto kupić wcześniej, szczególnie podczas normalnego sezonu. Na każdą godzinę jest określona ilość wejściówek. Można zacząć zwiedzanie w ciągu 60 minut od godziny wskazanej na bilecie. Po przejściu 10 minut z parkingu, doszłam do bramy wejścia numer 2. Ze względu na aktualną sytuację (chwilę po otwarciu granic po pandemii) park był prawie pusty. Dodam, że byliśmy w sezonie, w godzinach szczytu. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane, ze względu na sezon (80-200 HRK). W cenie jest wiele dodatkowych udogodnień (przejazdy autobusem, rejsy statkiem).
Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie – trasy
Jeśli chcecie pokonać najdłuższy szlak (dookoła jezior) pieszo jest to niecałe 20 km, czyli w praktyce cały dzień. Ja w związku z tym że na miejsce dojechałam dopiero po południu nie mogłam sobie na to pozwolić. Dokładna lista tras.
Jak zwiedzać Jeziora Plitwickie?
Moja trasa – H
Wybrałam drugą co do długość tracę możliwą z wejścia drugiego czyli trasę oznaczoną literą H. Pokrywa się ona w dużej mierze z najdłuższą trasą, ale po prostu jej części pokonujemy statkiem i autobusem. Trasa ma długość 8900m (pieszo). Przejście jej razem z przerwami, zdjęciami, autobusami i rejsami zajęło mi około pięciu godzin..
Z przystanku ST2 pojechałam autobusem do ST3. Następnie przeszłam mniej popularną część jezior. Szlak jest bardzo spokojny, zacieniony – idealny, by oderwać się od chorwackich upałów. Dalej, z przystani P2 popłynęłam stateczkiem do przystani P3. Następna część szlaku, jest już bardziej popularna i wiedzie przez 'pocztówkowe’ miejsca. To właśnie tutaj jest większość drewnianych pomostów, które kojarzą się z Jeziorami Plitwickimi. Przeszłam pieszo do przystanku pierwszego ST1 i ostatnią część przejechałam autobusem do punktu początkowego ST2. Z tego miejsca na parking jest około 10-15 minut.
Dodatkowe atrakcje
Na trasie rozmieszczono kilka restauracji, ławeczek punktów do wypoczynku. Bardzo ciekawą możliwością jest wypożyczalnia małych łódek do samodzielnego wiosłowania po jeziorze (odpłatnie). Ich przystań jest nieopodal przystani P1. Nie jest to na głównej trasie którą opisuje. Wystarczy jednak przepłynąć z punktu P2 kilku minutowym rejsem darmową łodzią. Przy przystani P1 i P3 są bary i budki z jedzeniem.
Podsumowanie
Jeziora Plitwickie to naprawdę świetna możliwość, by spędzić cudowny wakacyjny dzień. Większość szlaku wiedzie w zacienionych miejscach, więc to świetna alternatywa dla kolejnego dnia na plaży. Ciężko ocenić mi zatłoczenie parku z perspektywy normalnego sezonu, ponieważ odwiedziłam go w nietypowych czasach – niedługo po otwarciu granic po koronowirusie. Przez cały dzień minęłam kilkadziesiąt osób, a stuosobową łódką płynęłam sama. Na koniec – resztę moich wpisów z Chorwacji znajdziecie tutaj.
1 Comment
Pomyśleć, że byłem tuż obok … ale był środek upalnego lata i bałem się tłumów i gorąca. Wybrałem Zadar, Nin, Šibenik i Knin czyli bliżej wybrzeża. Teraz patrzę na te zdjęcia i oczywiście żałuję 🙂 Next time albo raczej sljedeći put 🙂