Witaj Japonio! Dziś pierwszy wpis o mojej kwietniowej podróży do kraju kwitnących wiśni, którą odbyłam właśnie w czasie kwitnienia wiśni! Na początek park rozrywki;) Universal Studios uznawane są za najlepsze parki tematyczne na świecie. Jest ich zaledwie kilka. Pełnowymiarowe miasta filmowe oraz najnowocześniejsze atrakcje przyciągają każdego dnia, dziesiątki tysięcy osób. Wycieczka do Universal Studios Japan to marzenie milionów ludzi na całym świecie. Jestem niesamowicie podekscytowana, że mogłam poczuć na własnej skórze klimat jednego z tych niesamowitych miejsc.
Jak dojechać do Universal Studios Japan ?
Dojazd z Kioto
Universal Studios Japan znajduje się na obrzeżach Osaki. Dojazd z dworca głównego w Kioto zajmuje nieco ponad godzinę. Trzeba najpierw dojechać do Osaki, a potem przesiąść się w pociąg, jadący bezpośrednio na miejsce.
Dojazd z Tokio
Dojazd transportem publicznym z oddalonego o pół tysiąca kilometrów Tokio zajmuje 4h. Jeśli nie macie JR Pass bilety na pociągi są drogie i koszt dojazdu może kilkukrotnie przewyższyć cenę biletu wstępu do parku.
Bilety do Universal Studios Osaka
Bilety można kupić przez internet. Na oficjalnej stronie Universal Studios Japan są linki do pośredników, którzy je sprzedają. Dzięki temu, na miejscu, nie trzeba stać w dodatkowej kolejce. Cena biletu jest zależna od sezonu. Ja byłam w szczytowym tygodniu roku i było to ponad 300zł za osobę. Poza sezonem jest dużo taniej. Cena zawiera wstęp na wszystkie atrakcje.
FastPass
Można dokupić FastPass, czyli pierwszeństwo wejścia na kilka atrakcji, ale jego koszt jest duże. FastPass, który mnie interesował oferował możliwość szybszego wejścia na 7 atrakcji i kosztował dodatkowo około 800zł, więc zrezygnowałam z tej opcji. W innych terminach i pakietach ceny były niższe. Z późniejszej perspektywy, mimo, że byłam w najwyższym sezonie, nie żałuję. Zrobiłam chyba wszystko co zaplanowałam. Jeśli jednak chcecie sprawnie zobaczyć park od A do Z, jest to niezła opcja. Standardowa kolejka do popularnej atrakcji może ciągnąć się nawet przez kilka godzin.
Do niektórych atrakcji oprócz standardowej oraz fast-passowej kolejki jest jeszcze trzecia. To wejścia jako singiel. Z tego co zrozumiałam, polega to na tym, że dokładają pojedynczą osobę do niekompletnego wagonika. Kolejki te są krótsze. Czasem tylko trochę, a czasem nawet dziesięć razy szybciej można skorzystać z atrakcji. W Europie pewnie połowa osób wybrałaby tę opcję, więc nie miałoby to racji bytu. Japończykom nie przeszkadza jednak czekanie i wolą grupami korzystać z atrakcji.
Atrakcje Universal Studios Japan
Universal Studios Japan w Osace słynie przede wszystkim z części poświęconej Harry’emu Potterowi. Ale o tym za chwilę… Jest tu jeszcze kilkanaście innych części. M.in. sektor „Szczęk” z fajnym rejsem, Park Jurajski, Hollywood czy Minionki. Całość znajduje się na ogromnym terenie, po którym sam spacer jest wart ceny biletu. Nawet bez korzystania z przejażdżek można tu spędzić cały dzień. Do tego w każdym z 'filmowych światów’ znajdziecie kilka atrakcji: rollercoastery, przejażdżki tematyczne, atrakcje wodne, pokazy. Jest też wiele filmowych restauracje i photospot’ów.
Wizyta w Universal Studios była pierwszą rzeczą jaką robiłam w Japonii. Byłam nastawiona na tłumy turystów z całego świata. Co ciekawe, były tłumy, ale… Japończyków. Przez cały dzień zobaczyłam tysiące, ludzi, z czego tylko kilka razy kogoś o europejskiej urodzie. Szczerze mówiąc chyba nigdy (poza koncertami?) nie widziałam takiego zagęszczenia ludzi. Było tłoczniej niż na Krupówkach w szczycie sezonu. Jednak park jest na tyle dobrze zorganizowany, że nie jest to bardzo uciążliwe.
Świat Harrego Pottera – The Wizarding World of Harry Potter
Wioska Harrego Pottera składa się z Hogwartu, Hogsmeade oraz ulicy Pokątnej. Aby się do niej dostać, po wejściu do Universal Studios, należy kierować się prosto, a następnie w prawo. Droga wiedzie przez zaczarowany las. Charakterystycznym puntem jest rozbity, przez Rona, samochód. Po przejściu przez bramy zaczarowanego świata, z oddali wyłania się Hogwart. Warto wybrać się do sklepu Olivander’a na pokaz dobierania różdżki, można też kupić swoją własną. W uliczkach, za pomocą różdżek, w niektórych miejscach można czarować – np. przesuwać przedmioty. Na dziedzińcu przed zamkiem można napić się Kremowego Piwa. W wiosce Harrego Pottera są dwie przejażdżki. Jednak to Hippogryf w formie rollercoastera. A druga? No właśnie…
Harry Potter and the Forbidden Journey
Harry Potter and the Forbidden Journey to najsłynniejsza przejażdżka całego parku oraz najlepsza atrakcja na jakiej byłam w życiu. Jest to atrakcja typu dark ride, która daje niemożliwy do opisania efekt przeniesienia do innego świata. I nie są to tutaj tylko poetyckie słowa.
Moje wrażenia
Nie mam pojęcia jak to się wydarzyło, ale naprawdę byłam między postaciami z filmu. Nie można w żaden sposób porównywać do 3d, gdzie możemy w głowie oddzielić ekran od rzeczywistości. Ja nie wiedziałam, czy jestem w powietrzu, czy frunę, czy ciągle siedzę w kolejce, czy kolejka jedzie 100km/h czy stoi. Byłam przekonana, że latam i dosłownie krzyczałam z przerażenia, że spadam w przepaść. Wszystko działo się w Hogwarcie i jego okolicy. Nie jestem w stanie tego składnie opisać, ale to była chyba najlepsza atrakcja jakiej doświadczyłam w życiu. Nic jednak w tym dziwnego. Przejażdżka Harry Potter and the Forbidden Journey przez wiele rankingów czy stron jest ona uznawana za najlepszą tego typu atrakcje na świecie. Uważam, że cena biletu wstępu do Universal Studios i długie oczekiwanie w 'kolejce do kolejki’ zwraca się od razu po tej kilkuminutowej przejażdżce.
Harry Potter and the Forbidden Journey bez kilkugodzinnej kolejki.
Często czas oczekiwania to nawet 3-4h. Do tego wcześniej, aby w ogóle dostać się do kolejki, należy zarezerwować darmową wejściówkę do parku Harrego Pottera na daną godzinę.
Opcja 1.
Kupić bardzo drogi fast pass. Nie działa on na wszystko, tylko na wybrane przez nas atrakcje. Przed przyjazdem w wielu miejscach czytałam, że bez past passa nie ma co w ogóle jechać do Universal Studios Osaka. Sprawdziłam więc ceny – znalazłam opcje dopłaty do szybszego wejścia na 7 atrakcji. Kosztowała w tym okresie (wysoki sezon) ponad 24000 jenów, czyli około 800zł. Zaznaczam, że mówimy o samej dopłacie do standardowego biletu wstępu. Były też odpowiednio tańsze opcje 3 lub 4 szybkich wejść, w niższym sezonie też jest dużo taniej). Ja jednak zaryzykowałam i nie zdecydowałam się na zakup fast pass’a.
Opcja 2.
Przyjść do parku jakieś 40 minut przez godziną otwarcia. By uniknąć kolejek przy bramkach, park często otwierany jest chwile wcześniej. Do tego, jeśli od razu po wejściu, udacie się do krainy Harrego Pottera, prawdopodobnie nie będziecie musieli do niej zamawiać (darmowego) wejścia na konkretną godzinę, tylko można będzie wejść od razu. Następnie wystarczy udać się w stronę Hogwartu, w którym znajduje się Harry Potter and the Forbidden Journey. Ja właśnie tak zrobiłam i czekałam niecałe 30 minut. Kolejka do atrakcji posuwała się szybko. Wiodła najpierw pod zamkiem, potem przez szklarnie, a następnie w środku Hogwartu. Ten spacer sam w sobie był to atrakcją, więc czas minął bardzo szybko.
Wskazówki
- Kup bilet przez internet
- W ramach możliwości korzystaj z części atrakcji jako singiel, by skrócić czas oczekiwania
- Przyjedz 40 minut przez otwarciem i od razu po wejściu idź na atrakcje Harry Potter and the Forbidden Journey. Jeśli nie jesteś z samego rana, po wejściu do US zarezerwuj wejście do świata HP na daną godzinę
- Napij się kremowego piwa
- Zrób zdjęcie pod charakterystycznym globusem Universal Studios
- Jeśli lubicie takie atrakcje, polecam też DeasneySea w Tokio, o którym piszę również w serii o Japonii.
Moja ocena
Był to jeden z fajniejszych dni, które spędziłam w Japonii. Harry Potter and the Forbidden Journey skradło moje serce (i umysł!). Wizyta w parku była warta każdej wydanej na nią złotówki.
6 Comments
Pingback: Tokio DisneySea - bilety, atrakcje, dojazd, zdjęcia - Finspire
Edit thisPingback: Harry Potter - studio Warner Bros Londyn - Finspire
Edit thisPingback: Parki rozrywki Japonii - Disneyland, DisneySea i Universal Studios
Edit thisPingback: Koszt wyjazdu do Japonii - ceny, loty, noclegi, jedzenie, atrakcje - Japonia
Edit thisPingback: Rok podróżniczych przeżyć - Finspire
Edit thisPingback: DOMEK Z PIERNIKA: PRZEPIS + SZABLON + ZDJĘCIA!
Edit this