Azory
Azory. W tym poradniku kompleksowo omówię organizacje wyjazdu na Azory oraz atrakcje na miejscu. Skupię się na głównej wyspie Azorów – São Miguel.
Azory. Od wielu lat marzyłam, żeby napisać tu to słowo. Siedzę właśnie w hotelowym barze, patrzę na ocean Atlantycki, na wyspie Sao Miguel, otwieram tę pustką kartkę i… z ten ekscytacji sama nie wiem od czego zacząć.
Spis treści
Część I
Azory – Organizacja wyjazdu
Kiedy jechać na Azory?
Wiosną – gdy przypływają tu największe wieloryby.
Azory weszły do mojej głowy 6 lat temu. Portugalski archipelag na środku Atlantyku. Myśląc o Azorach zawsze widziałam wieloryby, bo uwielbiam te zwierzęta i często moje podróże podyktowane są właśnie nimi. Więc wybierając takie kierunki jak Norwegia, Islandia czy właśnie Azory zawsze mam w głowie dopasowanie terminu do sezonu i gatunków wielorybów jakie mogę tam zobaczyć. Na Azorach najciekawsze i największe wieloryby królują wiosną. Bez wątpienia to właśnie one przyciągają na Azory wielu turystów.
Latem – gdy Azory toną w hortensjach.
Największe gatunki wielorybów już odpłynęły, lecz wyspę zaczynają zalewać miliony kwitnących hortensji. Niewątpliwie latem wiele osób często przyjeżdża tu właśnie dla kwiatów. Może ja też kiedyś to powtórzę? Sao Miguel tonie w hortensjach latem. Tym razem, w maju, widziałam miliony pąków hortensji przy drodze. Lato to szczyt sezonu, więc jest najdrożej.
Loty na Azory.
Sao Miguel to największa, najbardziej zaludniona wyspa Azorów. Można się tu dostać bezpośrednio z kilku krajów – przede wszystkim z Portugalii kontynentalnej, ale również z Madery, Londynu, Francji czy Niemiec. Ja przyleciałam tu z kolejnego pobytu na mojej ukochanej Maderze.
Bez wątpienia na Azory najłatwiej dostać się samolotem. Trzeba dolecieć na jedną z dwóch największych wysp, czyli Sao Miguel lub Terceirę. W razie potrzeby następnie na pozostałe 7 wysp dostaniecie się z tych dwóch statkiem bądź samolotem.
Linie lotnicze
Linie lotnicze które latają na Azory i polecam Wam sprawdzić najpierw lecąc na Azory to:
- Azores Airlines / Sata Air Acores
- Ryanair
- Tap Air Portugal
Samoloty latają głownie z Lizbony i Porto. A także z: Madery, Brukseli, Zurychu, Frankfurtu, Barcelony, Londynu, Nowego Jorku.
Jak (i za ile) ja doleciałam na Azory?
- Wizzair: Katowice – Madera (400zł) – 5h
- Sata Azores: Madera – Ponta Delgada (90 euro) – 2h
- Sata Azores: Ponta Delgada – Madera (60 euro) – 1,5h
- WIzzair: Madera – Katowice (200zł) – 4,5h
W sumie na 4 loty wydałam około 1250zł. Jednak i przed i po Azorach spędziłam dużo czasu na Maderze, więc tak naprawdę te koszty się dzielą u mnie na dwa kierunki. Mój darmowy przewodnik po Maderze znajdziecie tutaj: klik.
Linie Sata Azores polecam z całego serca. W cenie miałam praktycznie wszystko – jedzenie, bagaż, wybór miejsc. W jedną stronę samolot był mały, w drugą „normalnej” wielkość i super wygodny! Większość ludzi lata przez Lizbonę lub Porto, lecz ostatnio z Polski nie ma okazji cenowych do Portugalii kontynentalnej.
Noclegi na Azorach:
Ceny hoteli na Azorach są zbliżone do tych w Portugalii kontynentalnej, czyli niższe niż pozostałych krajach Europy Zachodniej. Na airbnb znajdziecie wiele pięknych, malowniczo położnych domów i apartamentów. Wybór hoteli nie jest duży, ale jest kilka naprawdę przepięknych obiektów. Jeśli szukacie czegoś premium to kolejny akapit jest dla Was.
Hotel Verde Mar & SPA 5*
Ze względu na rezerwacje w ostatniej chwili, zdecydowałam się na hotel. Zaszalałam i padło na 5* Hotel Verde Mar & SPA. Nie żałuję! Cena nie była wygórowana (byłam wiosną, oczywiście latem jest dużo drożej). To najlepsze doświadczenie hotelowe jakie pamiętam. To nieduży hotel i to właśnie jest jego siłą, bo na Azorach chyba nikt nie oczekuje giganta w stylu all inclusive. Przede wszystkim zauroczył mnie widok z baru i restauracji. Pastwisko i ocean. Zewnętrzny basen wygląda bardzo luksusowo, wewnętrzny jest podgrzewany, więc mogłam spędzać w nim całe godziny. Przed hotelem pusta, piaszczysta plaża. Bardzo dobra lokalizacja i przede wszystkim pomocna, ale nie narzucająca się obsługa.
Po wyjeździe zapomniałam jednej bardzo ważnej rzeczy z pokoju i zanim się zorientowałam już dostałam od hotelu maila z propozycją rozwiązania problemu. Mogłabym wypisać jeszcze trzy razy tyle pozytywów, ale muszę jeszcze w tym poście zmieścić przewodnik po Azorach, a hotel sprawdźcie sami 😉 I to nie jest reklama!
Auto na Azorach
Nie wyobrażam sobie zwiedzania Sao Miguel bez wynajętego auta. Komuniakacja miejska jest bardzo słabo rozwinięta i służy głównie mieszkańcom do dojazdu do stolicy do pracy. Drogi są niemal puste i jeździ się bardzo przyjemnie. Samochód wynajęłam przez Rental Cars. Zdecydowałam się na firmę Guerin. Za 1400zł na tydzień dostałam Nissana Qashaia. Wszystko było w porządku.
Koszt wyjazdu na Azory
Ile może kosztować tygodniowy wyjazd na Azory?
Azory nie są drogie. Poniżej przekalkulowałam przykładowy wyjazd na 7 nocy w średnim sezonie. ceny na 1 osobę, przy wyjeździe w 2 osoby.
Co? | Ile? | Jak? |
Loty | 1250zł | 4 loty na osobę |
Nocleg | 900zł | Cena za 7 noclegów od 30euro/noc/os. w pokoju 2 osobowym w hotelu 4*. W takiej cenę w tym momencie wyświetla mi się np ANC Resort, który na bookingu wygląda całkiem fajnie. Ja wybrałam nieco droższy 5* hotel, o którym pisałam wyżej. |
Atrakcje | 350zł | Whale Watching – 250zł. Wstępy do 2 parków z kąpielą około 10 euro za jeden. |
Wynajem auta | 700zł | 1400zł / 2 osoby |
Paliwo | 200zł | 400zł / 2 osoby |
Jedzenie | 1100zł | Ja tyle wydałam. Co jadłam? Trzy razy obiad w restauracji po około 15-20 euro. Codziennie jakaś kawiarnia lub drink w barze. Zakupy spożywcze w supermarkecie. Śniadania miałam w cenie hotelu. |
Pamiątki | 100zł | m.in. herbata z plantacji |
Suma | 4600zł | Orientacyjny koszt tygodniowego wyjazdu na osobę. Loty kupiłam okazyjnie, natomiast nie ograniczałam się specjalnie na miejscu. |
Część II.
Przewodnik
Azory – Wyspa São Miguel
Zwierzęta na Azorach
Wieloryby – Rejs Whale Watching
Wieloryby – najważniejszy punkt na mojej azorskiej liście!
Po pierwsze – wieloryby. To jest temat na osobny wpis! Te rejsy są tak cudowne, że nie wiem jak to opisać. Azory słyną z urodzaju gatunków i ilości wielorybów. Do tego cena rejsów – w porównaniu do np Norwegii czy Islandii jest kilkukrotnie niższa. Na Azorach byłam na 2 rejsach jednej firmy w połowie maja. Oba mniejszą, bardziej zwrotną łódką – Zodiac – poranne rejsy. Bilety kupowałam tu Futurismo Azores Adventures. Rejs trwa 3 godziny, jeśli chcecie przeżyć coś ekstremalnego – polecam usiąść w pierwszym rzędzie. Nie jest to dobre miejsce dla wszystkich, ale o tym kto nie może tam siedzieć powiedzą wam przed rejsem. Zapiszcie się już na pierwszy dzień pobytu z 2 powodów – mogą odwołać rejs ze względu na pogodę lub możecie się w nim zakochać i jeszcze go powtórzyć!
Jakie gatunki udało mi się zobaczyć?
- 3 dorosłe kaszaloty spermacetowe i 1 młody (do 16 długości i 40 000kg)
- 2 humbaki (do 16m długość i 30 000 kg wagi) – w tym spektakularny wyskok skok
- Co więcej, spotkaliśmy też delfiny: zwyczajne i butlonose
Bez wątpienia były to najlepsze rejsy Wcale Watching na jakich byłam. Przyjemna temperatura, co więc było miłą odmianą po rejsach na północy Europy w grubych kombinezonach.
Krowy
Po drugie – Krowy, które zasługują na osobny rozdział. Jadąc drogą trudno o kadr w którym nie zobaczycie żadnej krowy. Są wszędzie. Umaszczenie mają dobrze nam znane – bo głownie czarno białe. Azory słyną z pysznego nabiału, który eksportują do reszty Portugalii.
Lagoa das Sete Cidades
Lagoa das Sete Cidades to słynny obszar składający się z kilku jezior. Dwa główne to Lagoa Verde, Lagoa Azul. Podziwiać je można z wielu punktów widokowych. Poniżej opisałam poszczególnej miejsca tego regionu.
Miradouro da Grota do Inferno
Słynny punkt widokowy. Ta ścieżka i widok na jezioro to chyba najbardziej pocztówkowe kadry z Azorów. Z parkingu Lagoa do Canario spacer na miejsce zajął nam nieco ponad 20 minut.
Canal das Sete Cidades
Miejsce pomiędzy dwoma głównymi jeziorami: Lagoa Verde i Lagoa Azul. Nad brzegiem obu z nich jest kilka pięknych miejsc do odpoczynku – idealnych na piknik.
Opuszczony hotel Monte Palace
Hotel przy Miradouro da Vista do Rei – punkcie widokowym.
Kilka punktów widokowych regionu jezior Sete Cidades.
Miradouro da Lagoa do Fogo
Przepiękny Miradouro do Cerrado das Freiras
Miradouro da Barrosa
Miradouro da Vista do Rei
Pozostałe jeziora
Lagoa de São Brás – sielskie jeziorko
Jezioro jest na końcu „ślepej uliczki”, ale warto odbić tu z trasy. Po drodze widzę wiele pastwisk i dzikich zwierząt.
Lagoa do Canário
Jezioro na początku szlaku do słynnego Miradouro da Grota do Inferno.
Lagoa Empadadas
Dwa jeziora oddalone o kwadrans od parkingu.
Parki natury
Monumento Natural da Caldeira Velha
To moje ulubione miejsce na wyspie. Park z naturalnymi kąpieliskami. Co więcej – warto tu przyjechać, nawet gdy nie chcecie korzystać z naturalnych basenów. Miejsce przypomina park jurajski. Wewnątrz parku znajduje się budynek z wystawą i informacjami o regionie. Wstęp jest płatny, ale gdy nie planujecie kąpieli wejściówka jest tańsza.
Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões
Park z wodospadem, kawiarnią i sklepikiem z pamiątkami. Roślinność jak wszędzie na Azorach – zachwyca. Jednak teren jest nieco trudniejsze niż w pozostałych parkach które opisałam – jest tu sporo schodów, teren jest dość stromy.
Parque Terra Nostra
Na koniec odwiedziłam wielki ogród z gorącymi źródłami.
Plantacje herbaty na Azorach
Fábrica de Chá do Porto Formoso
Kameralna, więc też spokojniejsza, plantacja z pięknym terenem i zabudową oraz widokiem na ocean. Możliwe zwiedzanie. Na miejscu klimatyczna kawiarnia.
Gorreana Tea Factory
Na pierwszy rzut oka większa i nowocześniejsza fabryka. Sądząc po ilości turystów, jest tez o wiele bardziej popularna.
Z drugiej strony ulicy jest ich plantacja po której można pospacerować. Zrobiłam tam mini sesje.
Plantacje ananasa – Azory
Pineapple Plantation A Arruda
Jeśli miałabym wybrać jedną plantacje ananasa to byłaby to właśnie ta, ponieważ jest zdecydowanie bardziej klimatyczna.
Plantação de Ananás dos Açores
Druga plantacja przez swoje położenie i zagospodarowanie terenu jest według mnie mniej interesująca. Na plus ciekawe przysmaki do degustacji w kawiarni, a właściwie pod namiotem między szklarniami.
Furnas
Caldeiras das Furnas
Teren w miejscowości Furnas, gdzie podziwiać możemy gorące (i nieładnie pachnące) dymy i gotującą się wodę, wydobywającą się z ziemi. Jeśli widzieliście podobne miejsca na Islandii, te nie zrobią na Was dużego wrażenia.
Restauracja À Terra Furnas
Inne punkty widokowe
Miradouro da Bela Vista
Widok przy drodze
Miradouro de Santa Iria
Pamiątki z Azorów – co i gdzie kupić?
Ja wróciłam z czarną bluzą z wielorybem, lokalną herbatą i kubkiem. Możecie kupić tez np znaczki, pocztówki, magnesy, a nawet plakaty z gatunkami wielorybów, wina czy miody.
Na koniec, sklepy z pamiątkami:
- Po pierwsze, od razu po przylocie – dwa ciekawe sklepiki. Jeden naprzeciwko stanowisk wypożyczalni aut, drugi obok. W jednym z nich piękne malowane pocztówki z wielorybami.
- Sklep „I love Azores” w Ponta Delgada. Sklep w małej galerii nad portem. M.in. ubrania. Dla mnie, bez wątpienia, najlepszy na całej wyspie.
- Kolejne sklepiki w obu plantacjach herbaty.
- Sklepik na terenie Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões. Ładne kubki i wiele innych drobiazgów.
- Na koniec sklep przy odlocie. Magnesy, sery i inne produkty spożywcze.
- Co więcej: Na Maderze, w Funchal, jest sklep z jedzeniem z Azorów. Nazywa się Queijaria da Avó
Zapisaną relacje z wyjazdu na Azory znajdziecie na moim Instagramie.